Eventeria.pl

Motywacja w firmie

W jaki sposób zmotywować pracownika do efektywnej pracy lub zatrzymać w firmie najbardziej wartościowych specjalistów? Sprawa nie jest prosta, a zagadnienie jest o tyle istotne, że koszt pozyskania i wdrożenia specjalisty w danej dziedzinie, przewyższa zwykle dodatkowe koszty poniesione na motywację istniejącej kadry.

Czynniki motywujące kadrę podzielić można na płacowe i pozapłacowe. Czynniki płacowe powinny zostać zaspokojone w pierwszej kolejności i polegają one na ustaleniu określonego poziomu zarobków, przewidzeniu np. corocznych podwyżek czy też premii za wyniki pracy. Bardzo często firmy oferują swoim pracownikom również rozmaite pakiety socjalne jako uzupełnienie wynagrodzenia. Najczęściej są to abonamenty w prywatnych klinikach medycznych, pakiety sportowe, czy też polisy ubezpieczeniowe. Z tego typu pakietów socjalnych niejednokrotnie korzystać mogą również członkowie rodzin pracowników.

Istotnym czynnikiem motywującym do pracy jest zapewnienie możliwości ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracownika. Najczęściej polega to na wysyłaniu pracownika na konferencje branżowe oraz różnego rodzaju warsztaty i szkolenia. Firma może również sfinansować pracownikowi egzaminy oraz certyfikacje, często w zamian za jego deklaracje, że w ciągu określonego czasu nie zmieni on pracodawcy.

Innym pozapłacowym czynnikiem motywującym są wyjazdy motywacyjne oraz integracyjne (zwane równie incentive). Wyjazd taki połączyć można z udziałem w konferencji czy targach branżowych. W zależności od budżetu przeznaczonego na taką podróż, może ona przybrać postać od przykładowo zimowego wyjazdu w Polskie góry, poprzez nurkowanie w Egipcie, aż po zdobywanie Kilimandżaro czy kibicowanie najlepszym kierowcom Formuły 1 w Singapurze. Dopracowany program imprezy, bogaty w różnorodne atrakcje dostarczy niezapomnianych wrażeń jego uczestnikom i spowoduje, że poczują się oni docenieni przez swojego pracodawcę. Na rynku istnieje szereg firm specjalizujących się w organizacji tego typu podróży, posiadających doświadczenie nie tylko w turystyce, ale również w przygotowywaniu programów team buildingowych. Aby osiągnąć zamierzony efekt warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

codeStrona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Zgadzam się
x