Eventeria.pl

Madera i wino

MaderaLubianym, kierunkiem wyjazdów firmowych jest Madera. Popularność tej portugalskiej wyspy wzrosła w ostatnich czasach, między innymi dzięki niepokojom w krajach Afryki północnej (choćby ostatnie zdarzenia z Egiptu czy Tunezji). Madera oznacza „las”. Pierwsi Portugalczycy, którzy dotarli na wyspę, w ten sposób nazwali ten niezamieszkały skrawek lądu zagubiony wśród oceanu u północnych wybrzeży Afryki, porośnięty gęstymi lasami, stanowiącymi pozostałość po pradawnych puszczach. Już wkrótce okazało, że odkryta wyspa to prawdziwy skarb. Wulkaniczne stoki to doskonałe podłoże dla winogron i trzciny cukrowej, dzięki czemu, począwszy od XV wieku, Portugalia stała się znaczącym w Europie dostawcą wina i cukru. Ze szczepów takich jak Sercial, Boal, Terrantez, Moscatel, Tinta, czy Verdelho powstawało wino, którego najwyższa jakość rozsławiło wyspę na całym świecie. Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje mocnego maderskiego wina – od wytrawnego do słodkiego. To ostatnie ma najciemniejszą barwę, a przechowywane przez lata w dębowych beczkach staje się wybornie aromatyczne.

WinogronaCiekawostką jest fakt, że w XVI wieku wino z Madery próbowano sprzedać do Indii. Ponieważ jednak na miejscu nie udało się do sprzedać, wino wróciło z powrotem na wyspę. Wiele miesięcy żeglugi sprawiło, że wino nabrało niespotykanego smaku. Winem tym, nazywanym wówczas winem podróżniczym, delektowano się na dworach Europy. Dzisiaj kieliszkiem słodkiego wina częstuje się na Maderze każdego przybysza. Najlepiej smakuje ono z wytwarzanym lokalnie tak zwanym bolo de mel – miodowym ciastem z owoców i melasy.

Roślinność MaderyCiekawym pomysłem na wyjazd integracyjny dla pracowników czy ważniejszych klientów firmy, jest wyjazd o charakterze winiarskim na Maderę. Turystyka winiarska, zwana również enoturystyką, to organizowanie wyjazdów do najbardziej znanych regionów winiarskich, w trakcie których turyści zwiedzają wybraną jedną winnicę (lub kilka), zapoznają się z metodami produkcji oraz kulturą picia wina i oczywiście degustują ten szlachetny trunek. Najczęściej tego typu wyjazdy organizowane są do Francji, Włoch, Hiszpanii czy Bułgarii. Madera też wydaje się być ciekawym kierunkiem turystyki winiarskiej.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

codeStrona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Zgadzam się
x