Eventeria.pl

Najważniejszym elementem w każdej firmie są pracownicy. Nie ma znaczenia co robi konkretna firma, jakie usługi świadczy, jakie produkty przygotowuje. Tylko i wyłącznie umiejętne prowadzenie polityki kadrowej będzie pozytywnie wpływało na sukcesy przedsiębiorstwa. Bardzo istotne jest aby w sposób profesjonalny, umiejętny dbać o podwładnych. Można to robić na wiele sposobów, niektóre z nich wymagają jednak regularnych inwestycji. Na pewno integracja pracowników jest niezwykle skuteczną, efektywną inwestycją. Ile firmy wydają na tego typu spotkania integracyjne? Jaką integrację warto zorganizować oraz jakie korzyści płyną z tego tytułu?

Gdzie organizować spotkania integracyjne?

Kilkudniowe spotkania integracyjne w ekskluzywnych warunkach, a może wieczorne wyjście pracowników do restauracji? Każda z dwóch opcji ma swoje plusy, równocześnie w pewnych sytuacjach należy z jednej z nich zrezygnować. Kiedy więc wysłać pracowników z dala od miasta, z dala od pracy, a kiedy postawić na niezobowiązujące kilkugodzinne spotkanie w restauracji?

Wyjazdy integracyjne do ośrodków szkoleniowych, do hoteli o określonym standardzie są jak najbardziej wskazane. Szczególnie ten rodzaj integracji powinien być realizowany w firmach zatrudniających dużo pracowników. Wiele osób nie ma na co dzień ze sobą styczności. Zdarza się, że część pracowników realizuje zadania poza siedzibą firmy lub po prostu przedsiębiorstwo posiada przedstawicielstwa w całym kraju. Innym argumentem przemawiającym za organizację wyjazdów integracyjnych jest duża rotacja kadrowa. Integracja pozwala na szybszą adaptację nowych pracowników, równocześnie budowana lojalności wobec firmy. W trakcie dłuższych wyjazdów można przygotować różnego rodzaju szkolenia, spotkania czyli zadbać o rozwój podwładnych.

Kilkugodzinne spotkania na mieście, wspólne wyjścia pracowników do restauracji czy kawiarni. To integracja wskazana do realizacji w mniejszych firmach gdzie ludzie zazwyczaj pobieżnie się znają. Krótkie spotkania integracyjne są również praktykowane w firmach nie posiadających możliwości budżetowych związanych z zaplanowaniem dłuższego wyjazdu. Warto również dodać, że na tego typu integrację decydują się przedsiębiorstwa, których cykl pracy nie pozwala jednorazowo „puścić” na długie wyjazdy większości pracowników.

Ile należy wydać na spotkanie integracyjne?

Nie można jednoznacznie określić jaka kwota będzie idealna do tego, by wysłać pracowników na spotkanie integracyjne. Istnieje coraz więcej firm zajmujących się profesjonalną organizacją spotkań, wyjazdów integracyjnych. Koszt wysłania jednej osoby będzie zależał od takich elementów jak miejsce wyjazdu, standard noclegu, atrakcje realizowane w ramach programu. Minimalne koszty jakie ponieść należy w przypadku wyjazdów integracyjnych mieszczą się w przedziale 200-300 zł. Ceny te naturalnie mogą być i dziesięciokrotnie wyższe, wszystko zależy od tego jakie atrakcje będą zaproponowane pracownikom. Do tego należy doliczyć koszty noclegu i wyżywienia. I tutaj ponownie jest kilka zmiennych. Nocleg w luksusowym hotelu, a może pobyt w zwykłym ośrodku wypoczynkowym? Zamówienie szkolenia to kolejna rubryka w budżecie wyjazdy integracyjnego (pod warunkiem, że będą prowadzone). Rozpiętość cenowa szkoleń uzależniona jest od tematyki oraz tego kto je prowadzi. Można wydać 2000 zł na szkolenie dla całej grupy, można i 20.000 zł.

Zdecydowanie niższe koszty będą związane ze spotkaniami integracyjnymi w mieście gdzie siedzibę ma firma. Spotkania nie wymagające organizacji noclegów, wyżywienia, kilku dni poza domem. Wynajem restauracji to minimalny koszt około 100 zł, wszystko jest uzależnione od zamówionego menu. Można oczywiście zaproponować aktywną integrację. Wyjście na grę w paintball to wydatek niecałych 100 zł za osobę. Podobnie cenowo może kształtować się integracja na torze cartingowym. Coraz większą popularnością cieszą różnego rodzaju warsztaty, np. kulinarne. 200 zł za osobę to minimalny koszt jaki zostanie poniesiony.

Dlaczego warto inwestować w integrację pracowników?

Integracja pracowników powinna być regularnie organizowana. Nie ma schematu w jakich odstępach czasu należy przygotować tego typu spotkania. Jednak pewne są informacje odnośnie korzyści wynikających z inwestowania w integracje pracowników.

Team Building czyli jedna z najważniejszych korzyści spotkań, wyjazdów integracyjnych. Pracownicy zaczynają lepiej współpracować między sobą, zaczynają lepiej rozumieć na czym polega praca zespołowa i do jakich efektów to prowadzi. Dobrze przygotowany program imprezy integracyjnej pozwala pracodawcom poznać wiele cech swoich podopiecznych, dowiedzieć się jak zachowują się pod presją i jak radzą sobie w stresowych sytuacjach.

Spotkania integracyjne to naturalnie czas na relaks, czas na odpoczynek dla wszystkich pracowników. Takie rozluźnienie jest szczególnie dobre kiedy chce się budować odpowiedni klimat, atmosferę w zespole. To dobre również w momencie kiedy planowane są do realizacji większe, trudniejsze niż zwykle zadania, zlecenia.

Oczywiście nie wolno zapominać również o tym, że pracownicy w trakcie takich spotkań mogą podnosić swoje umiejętności, zdobywać nową wiedzę, co przecież zaowocuje po powrocie do pracy.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Świat Przygód

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

codeStrona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Zgadzam się
x