Eventeria.pl

Prowadzenie własnej firmy (agencji eventowej lub każdej innej) to działalność mająca wiele zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim swoboda pracy – jeśli posiadamy własny podmiot gospodarczy, nie musimy słuchać niczyich poleceń – sami jesteśmy swoim szefem, sami decydujemy o kierunkach rozwoju firmy, wreszcie też sami zarządzamy jej finansami. Jest jednakże także inna strona medalu – konieczność wykonywanie niezliczonej ilości „papierkowej” roboty.

Część osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, spraw płacowych, czy też podatkowych firmy. Jednakże nie każdy ma na tyle umiejętności i cierpliwości, aby podołać takiemu zadaniu. Z tego też powodu podmioty gospodarcze, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników wyłącznie do prowadzenia spraw formalno-księgowych, korzystają z usług biur rachunkowych, których – co bardzo znamienne – pojawia się na rynku coraz więcej.

W czym pomaga biuro rachunkowe?

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że część swoich obowiązków firmowych chcemy scedować na podmiot zewnętrzny, jakim jest biuro rachunkowe, powinniśmy również zdecydować jaki ma być zakres świadczonych przez nie usług. Zwyczajowo biura tego typu zajmują się dość szerokim zakresem spraw – od czynności stricte księgowych, poprzez sprawy kadrowe, związane z ubezpieczeniami społecznymi, aż po kwestię podatków, opłat, a nawet obowiązków w zakresie statystyki. Z powodzeniem możemy zlecić w biurze zarówno prowadzenie wszystkich tego typu spraw, jak również tylko ich części. Bez względu na to, w jakim zakresie będziemy współpracowali z biurem warto spisać umowę, w której w dokładny sposób opisany zostanie rodzaj świadczonych usług, zasady ich wykonywania i przede wszystkim odpłatność i odpowiedzialność biura za ewentualne błędy. “Warto w takiej umowie określić również zasady, na jakich będą odbywały się kontakty między firmą, a biurem – osoby wskazane do kontaktów, numery telefonów i adresy poczty elektronicznej, czy chociażby godziny w jakich można się kontaktować. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień i niejasności, co na pewno przysłuży się wygodzie współpracy” – mówią pracownicy Biura Rachunkowego Kognitariat z Warszawy.

Kto pyta, nie błądzi

Częstym problemem, jaki pojawia się w toku współpracy między osobą prowadzącą firmę, a obsługującym ją biurem rachunkowym jest niechęć zlecającego do zadawania pytań, które – w jego mniemaniu – świadczyłyby o nieznajomości spraw formalnych czy księgowych. Jest to dosyć kuriozalne, gdyż właśnie po to zleca się usługi biuru, aby wykorzystując jego know-how zdejmując z siebie część obowiązków, także w zakresie posiadania szczegółowej wiedzy na temat księgowości, czy podatków. Nie bójmy się więc pytać – chodzi przecież o dobro naszej firmy.

W tym związku przedsiębiorca też ma obowiązki

Korzystanie z usług biura rachunkowego nie oznacza stuprocentowego wyzbycia się obowiązku realizowania spraw formalnych. W dalszym ciągu będziemy przecież zmuszeni do tworzenia dokumentów, takich jak chociażby umowy, faktury czy protokoły. Warto więc tutaj pamiętać o konieczności terminowego przekazywania wszelkich istotnych z punktu widzenia biura rachunkowego dokumentów, bo od tego może zależeć właściwe wykonanie przez nie świadczonych usług. Z kolei jeśli niektórych kwestii nie da się wyczytać wprost z dokumentów, należy przed oddaniem ich do biura dokonać dokładnego opisu, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku faktur. Dbając o przejrzystość i zrozumiałość przekazywanej dokumentacji dbamy więc przede wszystkim o własny, dobrze pojmowany interes.

Zmiany i wątpliwości

Osobnym wątkiem są kwestie związane ze zmianami formalnymi, jaki zachodzą w przedsiębiorstwie. Jeśli postanowiliśmy nazwać naszą firmę inaczej, przenieść jej siedzibę, założyć nowy numer telefonu, czy chociażby rozszerzyć zakres działalności firmy zawsze informujmy o tym biuro rachunkowe, gdyż tego typu zmiany wymagają dokonania jak najszybszych zgłoszeń chociażby w organach podatkowych, czy też w ZUSie. W przeciwnym razie narażamy się na perturbacje formalne (w najlepszym wypadku), kończąc na poważnych sankcjach finansowych ze strony instytucji państwowych. Ważne jest także jeszcze coś – zgłaszanie biuru uwag, gdy dochodzimy do wniosku, że coś działa w niewłaściwy sposób. Pozwoli to zawczasu zapobiec nieporozumieniom, błędom i dalszym wynikającym z nich konsekwencjom. Warto więc komunikować się i wymieniać spostrzeżeniami i sugestiami.

Zainteresowany współpracą z Biurem Rachunkowym? Zajrzyj na: http://www.kognitariat.pl/

Przeczytaj również


  1. Informacje na temat prowadzenia księgowości przydadzą się każdemu prowadzącemu własną działalność, także agencjom eventowym i innym firmom działającym w branży MICE.

    Event Manager / Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

codeStrona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Zgadzam się
x